Türkiye’nin Otomobili: TOGG

Dünyanın birçok ülkesinde elektrikli otomobillerle ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ederken Türkiye’de de bu konuyla değerli bir adım atıldı ve yerli otomobil geliştirildi. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun çalışmalarını yürüttüğü yerli elektrikli otomobil, 5 farklı modelde üretilecek. İlk olarak C-SUV, ardından C-Sedan modeli, daha sonra C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri sunulacak. Yerli otomobil ile ilgili öne çıkan noktaları sizler için derledik.

TOGG Ne Demek?

1960’lı yıllarda Türkiye “Devrim” adı verilen ancak çeşitli nedenlerle üretilemeyen bir otomobil modeli ile ilk yerli üretim deneyimini yaşadı. Filmlere de konu olan Devrim’de amaç, Türkiye şartlarına göre bir otomobil geliştirmekti. Türkiye’nin o zaman tamamı asfalt olmayan yollarında da gidebilecek, düşük yakıt tüketimine sahip ve Türk aile tipine uygun olarak 5 kişinin rahatça hareket edebileceği bir araçtı. Zaman içerisinde proje rafa kaldırıldı.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kısaltması olan TOGG’un da çıkış noktası benzer: Türkiye’nin en büyük ithalat ürünlerinden biri olan otomobili yerli imkanlarla üretmek. Tabii ki yine Türk aile tipine uygun bir otomobil olacak. Buna ek olarak Devrim’den farklı olarak ihraç edilebilecek kadar güçlü bir yapıda olması bekleniyor.

TOGG’un Ortakları Kimler?

Yerli ve milli otomobilin üretilmesi ve geniş kitlelere satılabilmesi için 2017 yılında başlayan çalışmalar, 25 Haziran 2018 tarihinde Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu adıyla resmileşti. Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Zorlu Grubu’nun güçlerini birleştirmesiyle hayata geçen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu yani TOGG, Türkiye’nin elektrikli ve yerli otomobilini üretiyor.

Yerli Otomobil Nasıl Bir Otomobil?

Yerli otomobil, elektrikli olacağı için oldukça modüler bir şaside ve bilişim teknolojileriyle kolayca entegre olabilecek bir yapıda olacak. Aynı zamanda sunacağı güçlü internet bağlantısıyla gelecekte doğabilecek ihtiyaçları da karşılayabilecek.

Türkiye’de çok tercih edilen C sınıfında yani orta büyüklükte olacak aracın ilk etapta SUV kasa tipindeki versiyonunun üretileceği, TOGG’un sitesinden duyuruldu.

Yerli Otomobilin Öne Çıkan Özellikleri

TOGG’un açıkladığı bilgilere göre kendine has çizgilere sahip olan araç, dünyanın önde gelen otomobil güvenlik testi kuruluşlarından EuroNCAP’in standartlarını tam olarak karşılayabilecek. Yetkililer, yerli otomobilin 2022 yılında EuroNCAP testlerinden 5 yıldız ile ayrılmasını bekliyor. Bunun dışında otomobilin öne çıkan bazı yönleri şöyle:
  • Yerli otomobil internete sürekli olarak bağlı olacak
  • İleri seviye otonom sürüşe imkan tanıyacak
  • 30 dakikadan az sürede %80’e kadar şarj olabilecek
  • Sıfır emisyon sayesinde gelecek kuşaklar için temiz bir dünya bırakacak
  • İleri teknolojik özellikleri ile küresel pazara hitap edecek
1 Kasım 2020 Blog